Podatki w twojej firmie? To nie tylko obowiązki, ale i konkretne korzyści
Rok 2025 to rok zmian podatkowych, a nowe przepisy stwarzają przedsiębiorcom kolejne możliwości. Trzeba tylko wiedzieć, jak z dostępnych ulg skorzystać. Mówią o tym eksperci podczas webinaru "Nowe wyzwania czy szanse – o zmianach podatkowych w 2025".
Liczba uchwalanych w Polsce przepisów, także podatkowych, jest ogromna. Mówimy o ponad 250 tys. stron aktów prawnych w ciągu 10 lat. Tylko w 2023 r. było to 35 tys. stron i ponad 1608 modyfikacji, z których tylko 41 zostało uchylonych.
- Przepisów jest tak dużo, że przeciętny przedsiębiorca nie jest w stanie ich śledzić. I w większości przypadków nie robi tego. Są tacy, którzy nie znają nie tylko przepisów podatkowych, ale też ulg i dofinansowań, a więc tego, co mogłoby się im przydać do obniżenia podatków – zauważa Ilona Przetacznik, radca prawny i ekspert optymalizacji podatkowej.
- Dla naszego banku ważne jest, aby zrozumieć potrzeby przedsiębiorców i wspierać ich w rozwoju. Nie tylko dostosowujemy nasze rozwiązania, ale też uczymy i wskazujemy narzędzia, z których firmy mogą korzystać w swojej działalności – dodaje Iwona Trubowicz-Marchwińska, ekspert bankowy ds. małych i średnich firm w Santander Bank Polska.
Czy próba zrozumienia systemu podatkowego musi spędzać sen z powiek? Co się zmieniło w podatkach dla firm w 2025 r.? Jakie ulgi przysługują przedsiębiorcom? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, obejrzyj webinar!
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Korzystaj z nowych technologii
Wyzwaniem dla polskiego przedsiębiorcy jest nie tylko liczba nowych przepisów, ale też krótkie vacatio legis. Okres od ogłoszenia przepisu do jego wejścia w życie wynosi średnio 30 dni.
- Propozycje deregulacyjne zmierzają w tym kierunku, by wydłużyć vacatio legis do 12 miesięcy. Chodzi o to, by przedsiębiorca miał czas zapoznać się ze zmianą i ją wdrożyć w firmie. Dobrze, gdyby mógł przyjrzeć się bliżej także ulgom i możliwościom dofinansowań – tłumaczy Ilona Przetacznik.
Z pomocą przedsiębiorcom przychodzą innowacje technologiczne. Jednak konkretne narzędzia często są im nieznane. Dobrym przykładem może być sprzedaż online. Niektórzy przedsiębiorcy, których to dotyczy, nie wiedzą, że nie muszą już wystawiać paragonów papierowych – przyznaje Ilona Przetacznik.
Inne przykłady? Czy wiesz, że od 20 marca możesz opłacać PIT w serwisie e-Urząd Skarbowy i usłudze Twój e-PIT kartą? Jeśli tak, to dobrze, bo są przedsiębiorcy, którzy wciąż o tym nie słyszeli. Podobnie jak o systemie e-doręczeń, który umożliwia elektroniczne korespondowanie z instytucjami. Pomimo tego, że dużo mówi się o Krajowym Systemie e-Faktur, wciąż i ten temat nie dla wszystkich jest znany. KSeF – w tej chwili dobrowolny, a od 1 stycznia 2026 r. obowiązkowy dla podatników VAT – umożliwia wystawianie i odbieranie faktur w formie elektronicznej.
- Narzędzia te optymalizują pracę przedsiębiorców. Pomagają pewne czynności wykonywać szybciej i bardziej efektywnie – zwraca uwagę Iwona Trubowicz-Marchwińska.
Santander Bank Polska umożliwia przedsiębiorcom korzystanie z usług wspierających prowadzenie firmy m.in. e-księgowości, czy ePożyczki w całkowicie zdalnym procesie już od 1. dnia działalności.
Korzystaj z ulg
Przyjrzyjmy się bliżej zmianom, jakie zaszły w podatkach w tym roku. W życie wszedł m.in. Kasowy PIT. Jest to nowa, korzystniejsza forma rozliczania PIT. Podatek dochodowy zapłacisz dopiero wtedy, gdy twój klient faktycznie opłaci fakturę. Koniec z płaceniem podatku "na zapas". Od tego roku wzrósł też limit przychodów – z 2 do 2,5 mln euro, po przekroczeniu którego trzeba prowadzić pełną księgowość.
Zmiany w przepisach podatkowych to nie tylko obowiązki, ale też szanse na rozwój twojej firmy.
![]()
Przepisy podatkowe nie tylko nakładają obowiązki, ale mamy też takie, które dają całkiem sporo możliwości przedsiębiorcom.
Ilona Przetacznik
Co ważne, lista ulg dla przedsiębiorców znacznie się wydłużyła. Jedna z nich to ulga na ekspansję, która wspiera firmy w rozszerzaniu działalności na nowe rynki. Pozwala odliczyć 200 proc. kosztów związanych z promocją, udziałem w targach czy podróżami służbowymi. - Najpierw wrzucamy to w koszty firmy, pomniejszając podstawę opodatkowania, a następnie odliczamy od podatku. Tak naprawdę więc dwa razy wrzucamy ten sam wydatek w koszt – wyjaśnia Ilona Przetacznik.
Kolejne ulgi to: ulga na robotyzację – dla firm inwestujących w roboty przemysłowe i automatyzację produkcji; ulga na sponsoring – pozwalająca odliczyć 150 proc. kosztów poniesionych na finansowanie klubów sportowych, instytucji kultury czy stypendiów; ulga na prototyp – częściowe odliczenie kosztów związanych z testami próbnymi czy ulga B+R i IP Box, która pozwala odliczyć koszty związane z pracami badawczymi i opodatkować dochody z praw własności intelektualnej stawką 5 proc. (IP Box).
Przedsiębiorcy mogą też liczyć na różnego rodzaju dofinansowania: na rejestrację znaku towarowego, rozwój i innowacyjność.
Oszczędzaj na emeryturę i pomniejszaj podatki
Ważnym tematem, który także należy rozpatrywać w kategorii ulg jest IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego).
![]()
IKZE to nie jest produkt powszechnie znany wśród przedsiębiorców. Tymczasem jest to rozwiązanie dla każdego, kto myśli o swojej emeryturze, chce inwestować nadwyżki finansowe i zmniejszyć należny podatek
Iwona Trubowicz-Marchwińska.
Emerytura – temat dla wielu wciąż odległy – wart jest jednak chwili refleksji. Jak bowiem szacuje ZUS, stopa zastąpienia (wysokość emerytury w stosunku do ostatniego wynagrodzenia) w 2030 r. będzie wynosiła średnio 44 proc., w 2040 r. – 33 proc., a w 2050 i 2060 r. – zaledwie 25 proc. Co więcej, przedsiębiorcy będą otrzymywać jeszcze mniej pieniędzy. W tej chwili odprowadzane przez nich składki ZUS stanowią 60 proc. przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w całej gospodarce i wynoszą 1,8 tys. zł. Według wyliczeń ZUS świadczenia wypłacane zdecydowanej większości przedsiębiorców będą w przyszłości wynosić ok. 70-80 proc. minimalnej emerytury.
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobowe działalności gospodarcze, w ramach IKZE mają wyższe limity odpisów rocznych. W 2025 r. samozatrudnieni mogą wpłacić na IKZE i odliczyć od podatku 15 611,40 zł.
- Konto IKZE otwieramy w banku i sami je zasilamy. Co ważne, możemy wybrać, czy inwestujemy zgodnie z naszym wiekiem – zarządzający funduszami podejmują wówczas decyzje o dostosowaniu ryzyka do naszego profilu. Możemy też sami przenosić środki pomiędzy funduszami – tłumaczy Iwona Trubowicz-Marchwińska.
Skonsultuj się z doradcą podatkowym
Wracając do początku naszej rozmowy, przepisów i zmian w prawie jest tak dużo, że warto raz na pewien czas wybrać się do doradcy podatkowego i skonsultować z nim sytuację firmy.
- Wielu przedsiębiorców jest dziś na podatku liniowym, choć nie jest on najkorzystniejszą formą opodatkowania. Z przyzwyczajenia trwają przy niej, nie dostrzegając, że zaszły zmiany w systemie podatkowym czy w samej firmie – zauważa Iwona Przetacznik.
Dlatego też ekspertki zachęcają:
![]()
Jesteś przedsiębiorcą? Raz w roku porozmawiaj z kimś, kto ma wiedzę podatkową. Pomyśl o optymalizacji kosztów i możliwościach rozwoju firmy.
Iwona Trubowicz-Marchwińska
- Każda firma jest inna i trzeba na nią spojrzeć indywidualnie – wtóruje Ilona Przetacznik.
Ta optymalizacja dotyczy także kosztów, jakie firmy mogą odliczyć pomniejszając podstawę opodatkowania. Mówimy o leasingu, zakupie wyposażenia, niezbędnego sprzętu, materiałach biurowych czy usługach telekomunikacyjnych.
- Są też mniej oczywiste koszty, jak pies czy kot. Są interpretacje, które mówią, że skoro przedsiębiorca ma w firmie psa, to wszystko, co związane z jego utrzymaniem może wrzucić w koszty prowadzonej działalności – podpowiada Ilona Przetacznik.
Co ważne, jeśli nie jesteś pewien czy dany koszt możesz odliczyć, złóż wniosek o interpretację indywidualną. I – co raz jeszcze podkreślają nasze ekspertki – wszelkie kwestie podatkowe w twojej firmie na bieżąco konsultuj z doradcami. To będzie dobrze zainwestowany czas.
Jednym z rozwiązań, na którym mogą skorzystać przedsiębiorcy, jest IKZE. Instrument finansowy, który łączy długoterminowe oszczędzanie z optymalizacją podatkową.
Webinar "Nowe wyzwania czy szanse – o zmianach podatkowych w 2025" to kolejne spotkanie z cyklu "O biznesie przy kawie", który organizuje Santander Bank Polska i Wirtualna Polska.