Zmiany w podatkach. Jak dobrze je wykorzystać w swojej firmie?
Dynamicznie zmieniające się przepisy podatkowe to jedno z wyzwań, na które wskazują przedsiębiorcy. Na jakie zmiany muszą być przygotowane firmy w tym roku? Jak na nie odpowiedzieć i gdzie szukać profesjonalnego wsparcia? Zapisz się na kolejny odcinek webinaru z cyklu "O biznesie przy kawie" i znajdź odpowiedź na te i inne pytania.
Podatki to temat trudny, z którego przedsiębiorcy często świadomie rezygnują, wierząc, że wszystkiego dopilnuje ich księgowa czy księgowy. I choć profesjonalne wsparcie, także doradcy podatkowego, jest ważne, to dobrze jest też mieć wiedzę i podstawy do konstruktywnych rozmów z ekspertami. Słowem, dobrze jest się na podatkach przynajmniej w pewnym zakresie znać.
W kolejnym odcinku cyklu webinarów "O biznesie przy kawie" – "Nowe wyzwania czy szanse – o zmianach podatkowych w 2025" eksperci zebrani w studiu Santander Work Cafe w Warszawie zmierzą się z tematem i podzielą się praktycznymi poradami, które będziesz mógł wykorzystać w swojej firmie.
Z Grzegorzem Siemiończykiem, redaktorem portalu Money.pl, będą rozmawiać Iwona Trubowicz-Marchwińska, ekspert bankowy ds. małych i średnich firm w Santander Bank Polska oraz Ilona Przetacznik, radca prawny, ekspert optymalizacji podatkowej.
Czy podatki w Polsce to wyzwanie?
Relacja biznesu i polskiego systemu podatkowego bywa dość skomplikowana. Tego wszystkiego jest po prostu za dużo, przepisy są niejasne, a liczba zmian i tempo ich wprowadzania nie pomagają nadążyć za stanem de iure.
Wielu przedsiębiorców nie zna się na zawiłościach podatkowych. Te jednak są nieodzownym elementem prowadzenia biznesu.
– Od lat Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w International Tax Competitiveness Index (międzynarodowym rankingu oceniającym jakość, w tym stopień skomplikowania i przejrzystość systemu podatkowego – przyp. red.). W ubiegłym roku uplasowaliśmy się na 31. pozycji na 38 państw. Polski system podatkowy wciąż należy do najbardziej skomplikowanych wśród państw OECD. Zmiany podatkowe w Polsce wprowadzane są dosyć szybko, przedsiębiorcy nie mają czasu ich poznać, a okazuje się, że muszą je stosować. Vacatio legis wynosi tylko 14 dni, co dla wielu firm jest problematyczne – przyznaje Ilona Przetacznik.
Każdy kto prowadzi lub prowadził własną firmę, ten wie, że to praca na 1,5 etatu. Trudno jest w codziennej bieganinie i gąszczu obowiązków znaleźć czas, by we własnym zakresie uporządkować wiedzę podatkową i swobodnie żonglować przepisami.
W większości przypadków przedsiębiorcy potrzebują fachowej pomocy i doradztwa. I to nie tylko po to, by nie popełniać oczywistych błędów fiskalnych, które mogą skutkować spotkaniem z urzędnikami skarbowymi, lecz z powodu ogromu niewykorzystanych możliwości.
– Jednymi z największych wyzwań są niedoinformowanie i zbyt niski poziom wiedzy "podatkowej" wśród przedsiębiorców. I to nie jest ich wina! Większość osób zakładających firmę robi to z pasji do produktu, usługi czy idei – nie z zamiłowania do podatków. A jednak, to właśnie one wpływają bezpośrednio na rentowność biznesu i bez znajomości tego tematu można bardzo dużo i niepotrzebnie oddawać fiskusowi – tłumaczy Ilona Przetacznik.
I dodaje: – Większość przedsiębiorców nie wykorzystuje dostępnych ulg, bo po prostu o nich nie wie. Nie zdają sobie sprawy, że można wrzucić więcej kosztów w działalność, nie znają zasad działania IKZE czy amortyzacji, a leasing traktują jako "musi być auto, to biorę" – bez świadomości podatkowej. Dlatego od lat edukuję przedsiębiorców, by nie działali po omacku, tylko mądrze, legalnie i z planem. Tak naprawdę wystarczy nawet jedna konsultacja w roku z doświadczonym radcą prawnym czy doradcą podatkowym z zacięciem do biznesu, aby dostrzec nowe możliwości.
Kolejne zmiany i wyzwania
Rok 2025 przyniósł kilka ważnych zmian w przepisach podatkowych. – Wyzwaniem dla przedsiębiorców będzie objęcie Krajowym Systemem e-Faktur (KSeF) kolejnych grup podatników, w tym mikroprzedsiębiorców. Pojawi się również kasowy PIT, który może być istotnym wsparciem w walce z zatorami płatniczymi dla mniejszych firm – wyjaśnia Ilona Przetacznik.
Ekspertka podkreśla również, że niektóre z tych zmian mają ułatwić prowadzenie działalności, ale inne mogą stanowić nowe wyzwania, dlatego kluczowa będzie szybka reakcja oraz odpowiednia interpretacja nowych regulacji.
Weź udział w webinarze i zdobądź konkretną wiedzę na temat kluczowych zmian w podatkach.
Więcej o podatkach, ulgach i nadchodzących zmianach w przepisach fiskalnych eksperci będą mówić już 9 kwietnia o godz. 11 podczas kolejnego odcinka webinaru "O biznesie przy kawie" – "Nowe wyzwania czy szanse – o zmianach podatkowych w 2025". Zapisz się już dziś, a następnie znajdź czas, zaparz aromatyczną kawę i dołącz do dyskusji.